Żurek Wielkanocny
Nie wiem, czy Wam, ale mnie nie mogą się udać święta wielkanocne (pod względem kulinarnym) bez żurku.
Czy to na Śląsku, czy na Lubelszczyźnie, Zamojszczyźnie czy na Mazowszu – zawsze w mojej rodzinie na Wielkanoc podaje się żurek. Pyszny żurek z kiełbaską i czasem z ziemniakami.
Moja Babcia pochodziła z Jasła i podawała żur z ziemniakami. Moja Mama wywodziła się z Zagłębia i żur był zawsze z jajkiem, wędzonką i bez ziemniaków.
Ja jestem ze Śląska, choć Ślązaczką nie jestem, mieszkam na Lubelszczyźnie, choć korzeni żadnych związanych z tą ziemią i swoimi przodkami nie mam, za to żurek podaję w sposób „mieszany”.
Mój żurek musi mieć ziemniaki, na Wielkanoc zawsze podaję go z jajem, ale zwykle nie gotuję go już na ciężkich wywarach z kiełbasy czy wędzonki.
Robię to troszkę inaczej i mój żurek nie jest taki tłusty i ciężki, a zaręczam, że równie dobry, aromatyczny i lekki.
Jedno jest pewne - żurek kiszę sobie sama z mąki razowej i wody z dodatkami. Tego nie robiła ani moja Babcia, ani moja Mama (kiedyś żur kupowały u dziadka ... u Klańki, co to były za czasy ... jestem pewna, że był równie dobry, jak mój 😀).
Składniki na Żurek Wielkanocny:
- 1-2 pęta dobrze wędzonej kiełbasy
- 1 do 2 butelek żuru (1/2 litra)
- włoszczyzna (2 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera)
- 1 cebula
- 1/2 kg ziemniaków
- 2-3 ząbki czosnku (jeśli lubicie dużo czosnku to 3)
- majeranek,
- tymianek,
- ziele angielskie,
- pieprz ziarnisty
- opcjonalnie: chrzan tarty
Przepis na Żurek Wielkanocny:
Włoszczyznę obierz, wrzuć do garnka i zalej 3-4 litrami wody.
Dodaj kilka kulek ziela angielskiego i pieprzu.
Ugotuj wywar. Po tym, jak wywar będzie gotowy, a warzywa miękkie wyjmij je z garnka.
Następnie dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i gotuj do miękkości.
W międzyczasie na patelni zrumień dobrze z każdej strony pokrojoną w kostkę kiełbaskę i następnie dodaj ją do wywaru z ziemniakami i dalej gotuj.
Na tłuszczyku (jeśli taki został) przyrumień na złoto cebulkę i dodaj do wywaru. Jeśli tłuszczyk jednak nie pozostał… zrumień cebulkę na maśle – doda żurkowi głębszego i bogatszego smaku.
Żurek właściwie jest gotowy … wystarczy dodać zakwasu żytniego zwanego żurkiem.
Potrząsam dobrze butelką, aby wzburzyć całą zawartość butelki (razem z mąką i otrębami) i odważnie wlewam do gotującego się wywaru.
Dodaję przyprawy wedle uznania: majeranek, tymianek, czosnek, jeśli trzeba to sól i pieprz, ubogacam smak odrobiną tartego chrzanu ze słoiczka (moja Babcia ścierała wiórki naturalnego chrzanu. Ja uważam, że dają goryczkę i szybko powodują kiśnięcie żurku więc wolę dodać taki ze słoiczka).
Umówmy się, że chrzan nie jest obowiązkowy – jeśli nie macie przekonania.
Żurek podaję zawsze z jajkiem, przepysznym jajkiem wielkanocnym.
To nie biała kiełbasa? A ja lubię ziemniaki oddzielnie, ale żurek na kiełbasie...przynajmniej.. z ta cebulką to ciekawy pomysł. A moja mama ostatnio robi zamiast zakwasu z chleba z ogórków bo tata musi bez glutenowy i bardzo dobry jest
OdpowiedzUsuńNo jakoś biała nie, robiłam kilka razy i zawsze garnek zostawał ... gotuję dla swoich bliskich i przyjaciół i tak aby im smakowało, więc biała kiełbasa w moim żurku - tym razem nie!
OdpowiedzUsuńOgórki - jak najbardziej ;-) jeśli ma jeszcze własne słoiki to woda z pod takich najlepsza :-)
Pozdrawiam serdecznie rodziców i wielkie ukłony dla mamy bo bezglutenowo gotować i smacznie to trzeba mieć fantazję i cierpliwość - zwłaszcza przy dwóch kuchniach ... glutenowej i bezglutenowej
Ja gotuję zwyczajnie ale znam kilka adresów gdzie przepisów moc na kolorowe i bezglutenowe ... jeśli chcesz ?
Usuń