Pierożki krucho-drożdżowe z makiem i bakaliami



               
 
 
 
Pierożki krucho-drożdżowe z makiem i bakaliami to nic innego jak pierogowce z makiem.
 
Przepis na pierogowce postanowiłam wypróbować jeszcze przed świętami.  Eksperymentowałam na moich koleżankach z Lubelskiej Blogosfery Kulinarnej oraz Panu K. Wszyscy przeżyli, a nawet mieli się bardzo dobrze. Ponieważ to okres przedświąteczny użyłam gotowej masy makowej – wzbogacając ją tylko sowicie o skórkę z cytryny, orzechy laskowe, rodzynki i migdały oraz odrobinę ekstraktu waniliowego. W święta pierogowce przygotowuję z maku przygotowanego w domu. Z tego maku będą też makówki i strucla makowa. Maku na święta nie może zabraknąć w naszym domu.


Składniki:
 
Ciasto:
  • 4 szklanki mąki krupczatki
  • 1 szklanka śmietany 30%
  • 6 dag drożdży świeżych
  • 1 łyżka mąki
  • 25 dag masła
  • sól (czubata łyżeczka)
  • 2 łyżeczki cukru

Masa makowa:
  • 1 duża puszka masy makowej 
  • 10-15 dkg  orzechów laskowych
  • 10 dkg rodzynków
  • 5 dkg siekanych migdałów
  • 1 duża łyżka skórki kandyzowanej z cytryny
  • 1 duża łyżka skórki kandyzowanej z pomarańczy
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
 
Przepis:
 
Farsz makowy:
 
Gotową masę makową przełożyć do puszki i wymieszać. Dodać  rodzynki, siekane migdały, kandyzowaną skórkę z cytryny i pomarańczy oraz posiekane na niezbyt duże kawałki orzechy laskowe. Na koniec dodać ekstraktu waniliowego i wymieszać. Jeśli nie macie ekstraktu można zastąpić go kilkoma kroplami olejku migdałowego lub zrezygnować w ogóle – w zależności od nasączenia gotowej masy makowej.
Całość starannie wymieszać. Masa jest gotowa do nakładania.


W przypadku kiedy nie chcemy korzystać z gotowej masy, należy zrobić masę makową tak jak do makowca. Możecie skorzystać z mojego przepisu.

Ciasto:
 
Rozrobić drożdże w cukrze dodać lekko podgrzanej śmietany, łyżkę mąki – zamieszać i zaczekać aż wszystko podrośnie
i zwiększy swoją objętość (o 2 razy). Mąkę przesiać, dodać masło i wyrobić do konsystencji ciasta kruchego (nie za bardzo). Ja wyrabiam swoje ciasto w misie robotem – używając specjalnego haka do wyrabiania ciasta  (obroty na 2). Kiedy drożdże ze śmietaną wyrosną, a mąka połączy się z masłem – dodać powolutku drożdże do mąki i wyrobić ciasto na gładką kulę.
Potem rozwałkować ciasto cienko,  wykroić szklanką koła jak na pierogi nałożyć farsz,  posklejać dokładnie brzegi i wyłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Posmarować pierogowce roztrzepanym jajkiem (może być z odrobiną mleka, jeśli 1 jajko to za mało)  odczekać trochę, żeby podrosły 10-15 min (można je włożyć do zimnego piekarnika i zamknąć).
Piec 25 - 30 minut w 175 stopniach Celsjusza (włożyć do zimnego). Jeśli wyszło Wam więcej pierogowców, kolejne możecie śmiało wkładać do ciepłego piekarnika.

Przy sklejaniu pierożków … czasem ciasto lubi pękać przy naciąganiu pierogowców. To nie szkodzi, w przeciwieństwie do  pierożków z ciasta zwykłego, które muszą być szczelnie posklejane :)

Są pyszne, a ciasto mięciutkie i rozpływa się w ustach. Przekonajcie się sami.



Moje koleżanki chwaliły pierożki, a Pan K. nie może się już doczekać, kiedy ponownie zrobię świąteczne pierożki z makiem.
Znaczy to, że pomysł miałam dobry i pierogowce z takim farszem na stałe wejdą do naszego świątecznego menu 👌.



Jeśli nie pamiętacie to tutaj znajdziecie przepis na pierogowce z soczewicą i mięsem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kiszenie żuru, czyli o tym, jak Dziadek żur kisił

Pierogi z ziemniakami i kapustą kiszoną

Wielkanocna baba cytrynowa