Buraki, czyli prawdziwa bomba zdrowotna (prosto z warzywniaka_1).

 



Beta vulgaris, czyli burak zwyczajny to roślina okopowa jednoroczna lub dwuletnia zakwalifikowana do rodziny komosowatych. To niezwykłe warzywo, w którego korzeniu znajduje się wiele substancji czynnych, zaś badania naukowe wykazały, że codzienne spożywanie buraka może chronić człowieka przed licznymi problemami zdrowotnymi, a do tego jest powszechnie dostępny i tani.

Burak jest niskokaloryczny (100 gramów buraka surowego to tylko 38 kcal, 1,8 g białka, 0,1 g tłuszczu i 9,5 g węglowodanów)
i zawiera niewiele witamin – znajdziemy w nim znikome ilości witaminy C i B1, ale za to zawiera imponującą ilość kwasu foliowego. To niepozorne warzywo bogate jest również w wiele pierwiastków mineralnych takich jak żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz rubid i cez. Należy jednak pamiętać, że cenne minerały zawarte w tych warzywach łatwo rozpuszczają się w wodzie, więc zamiast gotowania buraków, lepiej je piec albo pić wyciśnięty z nich sok, by zachować właściwości.

Buraki pobudzają apetyt i są lekkostrawne. Burak gotowany z kminkiem i chrzanem wpływa pozytywnie na wątrobę i działa odkwaszająco. Sok z buraków jest źródłem witamin i składników mineralnych, a poza tym obniża ciśnienie krwi, więc jest zalecany dla osób z nadciśnieniem. Betanina – główny barwnik buraka - bardzo szybko koloryzuje, dlatego buraki powinno się gotować niedobrane. Buraczki możemy spożywać na surowo w formie soku lub napoju z kwasu buraczanego, możemy je piec lub gotować (dodając je do ciast, przyrządzając barszcz lub inne zupy, są też wspaniałym dodatkiem do różnych sałatek).

Burak zwyczajny ma nadzwyczajne właściwości prozdrowotne, a jego spożywanie:

- chroni nasz układ krwionośny na wielu różnorakich poziomach

- ma działanie przeciwnowotworowe

- wspomaga leczenie wielu chorób (anemii, nerwicy, grypy, gruźlicy, osteoporozy czy menopauzy u kobiet itp.)

- działa jak „naturalny doping” (wystarczy wypić szklaneczkę soku z buraków przed treningiem, by poczuć zastrzyk energii oraz nie odczuwać dużego zmęczenia mięśni po treningu)

- działa oczyszczająco na nasz układ trawienny (regulują motorykę przewodu pokarmowego, zapobiegają procesom gnilnym i zmniejszają ryzyko wystąpienia zaparć), a zwłaszcza na wątrobę 

 


 

Literatura:

H. Ciborowska, A. Rudnicka – „Dietetyka”, PZWL

Jacek Roik, Choroby cywilizacyjne, 79-80, Gliwice 2008

Małgorzata Zielińska-Przyjemska, Anna Olejnik, Włodzimierz Grajek, Wpływ soku z buraka ćwikłowego i aronii in vitro na metabolizm tlenowy i apoptozę ludzkich granulocytów obojętnochłonnych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007

Małgorzata Darewicz, Jerzy Dziuba, Tomasz Panfil, Biologicznie aktywne składniki żywności funkcjonalnej w profilaktyce chorób nowotworowych, Żywność, 4(37), 2003

H.Kunachowicz, I.Nadolna, B.Przygoda, K.Iwanow, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, Warszawa 2005

I.Elmadfa, E. Muskat, Wielkie tabele kalorii i wartości odżywczych, Muza S.A.

 

A oto co jeszcze przygotowałam dla Was z buraczków. Posty ukażą się niebawem na blogu :)  

 



 

Artykuł możecie również przeczytać w jesiennym numerze Magazynu Aromat.





 



Komentarze

  1. U mnie wlasnie czekaja na przygotowanie, w planach mam burgery z burakow :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Buraki uwielbiam, szczególnie w postaci barszczu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! U mnie znajdziesz przepisy na barszcz i inne pychoty z buraków. Zapraszam.

      Usuń

Prześlij komentarz

Możesz skomentować ten post

Popularne posty z tego bloga

Kiszenie żuru, czyli o tym, jak Dziadek żur kisił

Pierogi z ziemniakami i kapustą kiszoną

Wielkanocna baba cytrynowa