Odpowiednia dieta dla maturzysty i studenta - porady.




Artykuł pisałam w lutym, kiedy świat tętnił jeszcze życiem, a o pandemii tylko słyszeliśmy i czytaliśmy w książkach...
I nagle Świat się zatrzymał, a ludzkość stanęła w obliczu nowych wyzwań.
 
Nie będę zmieniała treści artykułu, bo wierzę i bardzo chciałabym, aby wszystko wróciło do stanu sprzed pandemii koronawirusa.
W tym roku matury się opóźnią, ale mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani zdadzą swój pierwszy egzamin dojrzałości na piątkę! Bardzo Wam tego życzę i trzymam mocno kciuki. 
 
 
Jak co roku najpierw w maju tysiące młodych ludzi przystąpi do pierwszego w życiu egzaminu dojrzałości, jakim jest matura, a następnie w czerwcu studencka brać będzie miała długą i wyczerpującą sesję.
Zarówno matura jak i sesja to nie lada wysiłek dla młodego organizmu. Zdrowa i urozmaicona dieta może okazać się bardzo pomocna w osiągnięciu doskonałych wyników. Nic bowiem nie będzie bardziej odpowiednie dla ciała młodego człowieka jak odpowiednio zbilansowany i prawidłowo przygotowany posiłek. Brak odpowiednio zmagazynowanych składników odżywczych w organizmie nie wpłynie pozytywnie na koncentrację ani na wydolność mózgu młodego człowieka.
Kluczowym elementem diety powinno być u r o z m a i c e n i e. Dieta zarówno maturzysty, jak i studenta powinna obfitować codziennie w białko, węglowodany złożone, „zdrowe” nienasycone kwasy tłuszczowe – omega 3, witaminy (zwłaszcza z grupy B) i składniki mineralne.
Pieczywo wieloziarniste, gryka, ciemne makarony, ziarnach zbóż i wieloziarniste płatki śniadaniowe, owies, maniok, groch, soczewica, bób, warzywa korzeniowe i liściaste to produkty bogate w węglowodany złożone.
W nienasycone kwasy tłuszczowe – omega 3 obfitują tłuste ryby morskie (np. łosoś, tuńczyk, makrela) oraz siemię lniane (które można dodawać z powodzeniem do zup, sosów i koktajli), orzechy i oleje roślinne (np. rzepakowy, słonecznikowy, sojowy).
Białko - źródłem dużej ilości białka są ryby, jaja, rośliny strączkowe oraz, oczywiście, mięso.
Witaminy z grupy B (B1, B6, B12, kwas foliowy). Źródłem tych witamin, podobnie jak białka, są: mięso, podroby, jaja, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych oraz drożdże, orzechy, warzywa, owoce. Bogate w kwas foliowy są przede wszystkim: nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, groch) i warzywa: sałata, szpinak, kapusta, natka pietruszki, brokuły, brukselka, szparagi, kalafior.
Składniki mineralne:
żelazo - źródłem żelaza jest oczywiście czerwone mięso, ale również żółtka jaj oraz warzywa: boćwina, brukselka, jarmuż, brokuły, szpinak, natka pietruszki;
cynk - źródłem cynku jest mięso, krewetki, jaja, kakao, pestki dyni, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych (ciecierzyca, soczewica, fasola i groch), orzechy oraz sery żółte.
potas - dobrym źródłem potasu są pomidory oraz ziemniaki, ale także banany, winogrona, nektaryny i morele.



Dobra rada:
- zapomnij o napojach energetyzujących. Lepsza będzie filiżanka czarnej kawy lub zielonej herbaty.
- pij dużo wody, bo odwodnienie ma wpływ na słabą pracę mózgu. Wypijaj do 2l wody dziennie.
- zaniechaj wszelkich używek (papierosy, kawa, alkohol, itp.), które potęgują tylko kłopoty z koncentracją.
- wysypiaj się dobrze, a przed snem wywietrz dokładnie pomieszczenie.
- walcz ze stresem, gdyż, jak powszechnie wiadomo, ma on negatywny wpływ na koncentrację i ogólne samopoczucie.
- dbaj o właściwą dietę przez cały rok, a nie tylko w czasie sesji – twój organizm będzie Ci za to wdzięczny, a przyswajanie wiedzy będzie szło o wiele szybciej
- myśl pozytywnie :) zdasz śpiewająco. Wystarczy zadbać o swoją dietę, stworzyć sobie dobre warunki do nauki i… sumiennie się uczyć.

Literatura:
H. Ciborowska, A. Rudnicka – „Dietetyka”, PZWL
H. Kunachowicz, I. Nadolna, K. Iwanow, B. Przygoda – „Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw”
Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005
Morski Instytut Rybacki: broszura „Zawartość składników odżywczych i substancji niepożądanych w przetworach rybnych znajdujących się na polskim rynku” oraz portal http://www.rybynapolskimrynku.pl
Kaliniak A, Florek M, Skałecki P. Profil kwasów tłuszczowych mięsa, ikry i wątroby ryb. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2015.

Artykuł ukazał się w najnowszym, wiosennym Magazynie Aromat 2020 
 

Komentarze

  1. Kochana dla mnie rady juz przeszle ale fajnie wiedziec o wartosciach odzywczych <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie to ostatnia matura w rodzinie :) Następna dopiero jak moje przyszłe wnuki będą ją zdawały :)
      Zapomniałam w sumie dopisać, że taka dieta dobra dla wszystkich - nie tylko dla maturzystów i studentów. Pozdrawiam wiosennie, choć wiosna tego roku osobliwa, więc akcja #zostańwdomu #stayhome trwa nadal.

      Usuń

Prześlij komentarz

Możesz skomentować ten post

Popularne posty z tego bloga

Kiszenie żuru, czyli o tym, jak Dziadek żur kisił

Pierogi z ziemniakami i kapustą kiszoną

Wielkanocna baba cytrynowa